What are Your Decatur Book Festival “Must-See” Events?

OK folks.  Book fest is only one week away.

This ain’t like doing your taxes, mowing your lawn, or cutting the dog’s toenails.  Do not procrastinate on figuring out your Decatur Book Festival must-sees!  Otherwise you’re doomed to confusion, crying into trade paperback self-help books, and eating an obscene amount of $3 festival-priced King of Pops popsicles while you try to explain to your family/friends you MUST attend The Art of Procrastination featuring John Perry and that’s why you can’t go to The Seed Underground: A Growing Revolution to Save Food featuring Janisse Ray.

So here’s the schedule in full (with LINKS!).  Isn’t it great?  I stole it from the DBF website.  Tell us what you’re planning to go see, because we’d rather just take your advice than make the decisions for ourselves.  Thanks in advance!

The AJC Decatur Book Festival Schedule

Schedule subject to change.

Friday

Schwartz Center for Performing Arts

8:00-8:45: Keynote Address featuring Natasha Trethewey

Saturday

AJC Tent

2:00-3:00: THRALL Book Signing featuring Natasha Trethewey

Children’s Stage

10:00-10:30: Penny and Her Doll featuring Kevin Henkes
10:45-11:15: The Monster’s Monster featuring Patrick McDonnell
11:30-12:00: Bear Says Thanks featuring Karma Wilson
12:15-12:45: Creepy Carrots! featuring Peter Brown
1:00-1:30: Lunch Lady and the Mutant Mathletes featuring Jarrett Krosoczka
1:45-2:15: Oh No! And Brixton Brothers featuring Mac Barnett
2:30-3:00: Heroes in Training and Goddess Girls featuring Joan Holub
4:00-4:30: Princess Academy: Palace of Stone featuring Shannon Hale
4:45-5:15: Liar & Spy featuring Rebecca Stead
5:30-6:00: Aesop’s Fables and Other Tales

City Hall Stage

10:00-10:45: The Art of the Business of Art Publishing featuring Louis Corrigan and Cinque Hicks
11:15-12:00: Divining Divas: 100 Gay Men on Their Muses featuring Collin Kelley, Michael Montlack, Dustin Brookshire, C. Cleo Creech and Jericho Brown
12:30-1:15: The Sequence in Prose & Verse featuring Katie Farris, Ilya Kaminsky
1:45-2:30: A Different Kind of Love Story featuring Lisa Zeidner, Lydia Netzer
3:00-3:45: Butterfly in the Typewriter: The Tragic Life of John Kennedy Toole and the Remarkable Story of A Confederacy of Duncesfeaturing Cory MacLauchlin
4:15-5:00: Why Does S/He Do That? featuring Paula Bloom
5:30-6:15: Inspired by Austen featuring Regina Jeffers, William Deresiewicz, Abigail Reynolds

Cooks Warehouse Stage

11:00-1:00: Back in the Day Bakery featuring Griffith Day and Cheryl Day
1:00-2:00: The Mom 100 featuring Katie Workman
3:00-5:00: Tasia’s Table: Cooking with the Artisan Cheesemaker at Belle Chevre featuring Tasia Malakasis

Decatur Conference Center A & B

3:00-3:45: MUTTS! featuring Patrick McDonnell
4:15-5:00: Better Off Without ‘Em: A Northern Manifesto for Southern Secession featuring Chuck Thompson
5:30-6:15: The Man Behind the Infamous Archer featuring Adam Reed

Decatur Conference Center Auditorium

10:00-10:45: Running the Rift featuring Naomi Benaron
11:15-12:00: Strom Thurmond’s America featuring Joseph Crespino
12:30-1:15: Hold It ‘Til It Hurts featuring T. Geronimo Johnson
1:45-2:30: Identity and Self In a Shifting Landscape featuring Eric Sasson, Carter Sickels
3:00-3:45: Grow Your Handmade Business featuring Kari Chapin
4:15-5:00: Bond Girl: A Novel featuring Erin Duffy
5:30-6:15: The Housewives of Literature: Atlanta featuring Jean Holloway, Marissa Monteilh, Miranda Parker, Gail McFarland, Electa Parks

Decatur Conference Center Ballroom A

10:00-10:45: My Orange Duffel: a Journey to Radical Change featuring Sam Bracken, Echo Garrett
11:15-12:00: Phi: A Voyage From Brain to the Soul featuring Giulio Tononi
12:30-1:15: Superfuel: Thorium, the Green Energy Source for the Futurefeaturing Richard Martin
1:45-2:30: Self-Publishing in the Digital Era

Decatur Conference Center Ballroom B

10:00-10:45: Man in the Blue Moon featuring Michael Morris
11:15-12:00: Women On the Verge of A New Discovery featuring Claire Cook, Charity Shumway
12:30-1:15: The Art of Confession: Renewing Yourself Through the Practice of Honesty featuring Paul Wilkes
1:45-2:30: Georgia Bottoms featuring Mark Childress

Decatur Library

10:00-10:45: Poets on Prose featuring Alan Shapiro, David Kirby, Barbara Hamby
11:15-12:00: The Flight of Gemma Hardy: A Novel featuring Margot Livesey
12:30-1:15: Must Win: A Season of Survival for a Town and Its Teamfeaturing Drew Jubera
1:45-3:15: My Name Is Asher Lev featuring Tom Key & Theatrical Outfit
4:15-5:00: Unterzakhn featuring Leela Corman
5:30-6:15: The Starboard Sea: A Novel featuring Amber Dermont

Decatur Presbyterian Sanctuary Stage

10:00-10:45: How to Be Black featuring Baratunde Thurston
11:15-12:00: Best American Poetry 2012 featuring Mark Doty, Kevin Young and David Lehman
12:30-1:15: Spring Fever featuring Mary Kay Andrews
1:45-2:30: American Tapestry: The Story of the Black, White, and Multiracial Ancestors of Michelle Obama featuring Rachel Swarns
3:00-3:45: The Importance of the Picture Book featuring Leonard Marcus, Mac Barnett, Chris Raschka, Laurel Snyder
4:15-5:00: A Grown up Kind of Pretty featuring Joshilyn Jackson
5:30-6:15: The New Encyclopedia of Southern Culture featuring John T. Edge, Larry Griffin, Charles Wilson, Ted Ownby and James Thomas

Eddie’s Attic Stage

10:00-10:45: No One Has to Die Alone featuring Lani Leary
11:15-12:00: Between God and Green featuring Katharine Wilkinson
12:30-1:15: New Orleans: Sultry and Significant featuring Keith Spera, Lawrence Powell
1:45-2:30: Arcadia featuring Lauren Groff
3:00-3:45: The Artist’s Struggles featuring Meg Howrey, Ashley Ream
4:15-5:00: A Room of One’s Own: True personal stories about men, women and the making of art featuring Randy Osborne
5:30-6:15: SCAD Reads

Emerging Authors Stage

10:00-10:05: Martha Kennerson – speaking
10:10-10:15: Tonie Coleman Johnson – speaking
10:20-10:25: Anju Gattani – speaking
10:30-10:35: Larissa Reinhart – speaking
10:40-10:45: E.E. Borton – speaking
10:50-10:55: Jennifer C. McKelvey – Speaking
11:00-11:05: Nicole Anderson – Speaking
11:10-11:15: Leonard Timmons – Speaking
11:20-11:25: Tyora Moody – speaking
11:30-11:35: Marcus Page – speaking
11:40-11:45: Candy Rayne – speaking
11:50-11:55: Herman Thorbecke – speaking
12:00-12:05: Shivawn Mitchell – speaking
12:10-12:15: Sherrod Johnson – Speaking
12:20-12:25: Susie Kessler – speaking
12:30-12:35: Channing Allen – Speaking
12:40-12:45: James O’Kon – Speaking
12:50-12:55: Sandra Whitt Horsley – Speaking
1:00-1:05: Kim Ketola – speaking
1:10-1:15: Jamie E. Kirby – speaking
1:20-1:25: K.C. Lindberg – speaking
1:30-1:35: Weldon B. Durham – Speaking
1:40-1:45: Josephine Garner – Speaking
1:50-1:55: Charlis Cunningham – speaking
2:00-2:05: Olga Rudnitsky – speaking
2:10-2:15: Lynn Garson – speaking
2:20-2:25: Spencer Moon – Speaking
2:30-2:35: J.K. Barber – Speaking
2:40-2:45: Frannie & Doug Watson – Speaking
2:50-2:55: Timothy Howard – Speaking
3:00-3:05: Jonathan C. Akin – Speaking
3:10-3:15: Barry Frangipane – Speaking
3:20-3:25: Karissa Thomas – Speaking
3:30-3:35: Diana Savastano – Speaking
3:40-3:45: Ben Halpert – Speaking
3:50-3:55: Jvictor Black – Speaking
4:00-4:05: Jeffrey Spieles – Speaking
4:10-4:15: Jackson Harris – Speaking
4:20-4:25: Beth Hermes – Speaking
4:30-4:35: H. Ferebee Shephard – Speaking
4:40-4:45: Andi Neal – Speaking
4:50-4:55: Sierra Kay – Speaking
5:00-5:05: Laurie Van Dermark – Speaking
5:10-5:15: George G. McClellan – Speaking
5:20-5:25: Helen O’Reilly – Speaking
5:30-5:35: April M. LaLand – Speaking
5:40-5:45: Gail Mosby – Speaking

Emerging Authors Table

10:10-10:20: Martha Kennerson – signing
10:20-10:30: Tonie Coleman Johnson – signing
10:30-10:40: Anju Gattani – signing
10:35-10:45: Tucker Davis – Signing
10:40-10:50: Larissa Reinhart – signing
10:50-11:00: E.E. Borton – signing
10:55-11:05: Yasmeen Christian – Signing
11:00-11:10: Jennifer C. McKelvey – Signing
11:05-11:15: Yolanda Mckinnon – Signing
11:10-11:20: Nicole Anderson – Signing
11:15-11:25: Tim Westover – Signing
11:20-11:30: Leonard Timmons – Signing
11:25-11:35: Beverly James – Signing
11:30-11:40: Tyora Moody – signing
11:40-11:50: Marcus Page – signing
11:50-12:00: Candy Rayne – signing
11:55-12:05: Laura A. H. Elliott – signing
12:00-12:10: Herman Thorbecke – signing
12:05-12:15: Kendall Grey – signing
12:10-12:20: Shivawn Mitchell – signing
12:15-12:25: Kay Hall – Signing
12:20-12:30: Sherrod Johnson – Signing
12:25-12:35: Jamillah A. McDaniel – Signing
12:30-12:40: Susie Kessler – signing
12:40-12:50: Channing Allen – Signing
12:50-1:00: James O’Kon – Signing
12:55-1:05: Lema Long – signing
1:00-1:10: Sandra Whitt Horsley – Signing
1:05-1:15: Peter McNeil – signing
1:10-1:20: Kim Ketola – signing
1:15-1:25: Gianetta Palmer – signing
1:20-1:30: Jamie E. Kirby – signing
1:30-1:40: K.C. Lindberg – signing
1:40-1:50: Weldon B. Durham – Signing
1:45-1:55: Nic the Artist – signing
1:50-2:00: Josephine Garner – Signing
1:55-2:05: Patricia Fulton – signing
2:00-2:10: Charlis Cunningham – signing
2:10-2:20: Olga Rudnitsky – signing
2:20-2:30: Lynn Garson – signing
2:30-2:40: Spencer Moon – Signing
2:40-2:50: J.K. Barber – Signing
2:50-3:00: Frannie & Doug Watson – Signing
2:55-3:05: LaKesha Womack – signing
3:00-3:10: Timothy Howard – Signing
3:05-3:15: Michelle Mankin – signing
3:10-3:20: Jonthan C. Akin – Signing
3:20-3:30: Barry Frangipane – Signing
3:30-3:40: Karissa Thomas – Signing
3:40-3:50: Diana Savastano – Signing
3:45-3:55: Kendra Turner-Bradford – signing
3:50-4:00: Ben Halpert – Signing
4:00-4:10: Jvictor Black – Signing
4:10-4:20: Jeffrey Spieles – Signing
4:20-4:30: Jackson Harris – Signing
4:30-4:40: Beth Hermes – Signing
4:40-4:50: H. Ferebee Shephard – Signing
4:50-5:00: Andi Neal – Signing
5:00-5:10: Sierra Kay – Signing
5:10-5:20: Laurie Van Dermark – Signing
5:20-5:30: George G. McClellan – Signing
5:30-5:40: Helen O’Reilly – Signing
5:40-5:50: April M. LaLand – Signing
5:50-6:00: Gail Mosby – Signing

First Baptist Decatur Sanctuary Stage

10:00-10:45: Size 12 and Ready to Rock featuring Meg Cabot
11:15-12:00: Criminal Mikes: A Killer Conversation between Connelly and Koryta featuring Michael Connelly and Michael Koryta
12:30-1:15: Graphic Matter featuring Conor McCreery, Dame Darcy
1:45-2:30: Thrill Me With Your Best Shot featuring Amanda Kyle Williams, Chelsea Cain, Nora McFarland
3:00-3:45: The Warmth of Other Suns featuring Isabel Wilkerson
4:15-5:00: The Night Circus featuring Erin Morgenstern
5:30-6:15: Elixir: A History of Water and Humankind featuring Brian Fagan

Local Poetry Stage

10:00-10:15: Trish Thomas
10:15-10:30: Andrea O’Rourke
10:30-10:45: JC Reilly
10:45-11:00: Karen Holmes
11:00-11:15: Jill Jennings
11:15-11:30: Amy Pence
11:30-11:45: Jimmy Lo
11:45-12:00: Hester L. Furey
12:00-12:15: Anne Webster
12:15-12:30: David-Matthew Barnes
12:30-12:45: Red Summer
12:45-1:00: Kodac Harrison
1:00-1:15: William Wright
1:15-1:30: Jenny Sadre-Orafai
1:30-1:45: Lynn Alexander
1:45-2:00: Dan Veach
2:00-2:15: Megan Volpert
2:15-2:30: Jessica Hand
2:30-2:45: Gina Myers
2:45-3:00: Bruce Covey
3:00-3:15: Hillary Kobernick
3:15-3:30: Darnell Fine
3:30-3:45: Jason Myers
3:45-4:00: Rupert Fike
4:00-4:15: Dustin Brookshire
4:15-4:30: Julie E. Bloemeke
4:30-4:45: C. Cleo Creech
4:45-5:00: Franklin Abbott
5:00-5:15: Theresa Davis
5:15-5:30: Samuel Eddie
5:30-5:45: Marshall Gillson
5:45-6:00: Tawny Powell

Local Prose Stage

1:00-1:45: Local Prose Stage Keynote: Kimberly Brock Presents The River Witch featuring Kimberly Brock
1:45-2:15: Saving Ruth featuring Zoe Fishman
2:15-2:45: Ghost on Black Mountain featuring Ann Hite
2:45-3:15: Jonathan James and the Whatif Monster featuring Michelle Nelson-Schmidt
3:15-3:45: Madonna and Me: Women writers on the Queen of Popfeaturing Soniah Kamal
3:45-4:15: Fathomless featuring Jackson Pearce
4:15-4:45: A True History of the Captivation, Transport to Strange Lands, & Deliverance of Hannah Guttentag. featuring Josh Russell
4:45-5:15: Purple Phantoms featuring Julius Thompson
5:15-5:45: Denise Levertov: A Poet’s Life featuring Dana Greene
5:45-6:15: God Carlos featuring Anthony Winkler

Parade Lineup Locale

9:45-10:00: Lilly Parade! featuring Kevin Henkes

Teen Stage

11:00-11:45: New Outcasts featuring Carley Moore, Madeleine George, Kristen-Paige Madonia
12:00-12:45: Every Day featuring David Levithan
1:00-1:45: Such Wicked Intent: The Apprenticeship of Victor Frankensteinfeaturing Kenneth Oppel
2:00-2:45: Beautiful Chaos featuring Kami Garcia and Margaret Stohl
3:00-3:45: Girl of Nightmares featuring Kendare Blake
4:00-4:45: UnWholly featuring Neal Shusterman
5:00-5:45: VOX Teen Poetry Showcase

The Old Courthouse

10:00-10:45: The Christ-Haunted South featuring Patti Callahan Henry, Susan Rebecca White
11:15-12:00: Kitchen Affairs featuring Marc Fitten, N.M. Kelby
12:30-1:15: The Art of Procrastination featuring John Perry
1:45-2:30: My Father’s Name featuring Lawrence Jackson
3:00-3:45: The Poetics of Song Lyrics featuring David Kirby, Charlotte Pence, Vynnie Meli, Wyn Cooper
4:15-5:00: The Seed Underground: A Growing Revolution to Save Foodfeaturing Janisse Ray
5:30-6:15: Tackling Obesity Issues featuring Tiger Greene, Mike Buchanan,

Sunday

Children’s Stage

12:00-12:30: Bad Kitty For President featuring Nick Bruel
12:45-1:15: Even Aliens Need Snacks featuring Matthew McElligott
1:00-3:00: Dav Pilkey: Book Signing Only!! featuring Dav Pilkey
1:30-2:00: Carol D. Reiser Award Announced
2:15-2:45: Three Times Lucky featuring Sheila Turnage
3:00-3:30: On The Same Page 2012 Reveal!
3:45-4:15: Drama! featuring Raina Telgemeier
4:30-5:00: The Secret of the Fortune Wookiee featuring Tom Angleberger
5:15-5:45: Secrets of Shakespeare’s Grave featuring Deron Hicks

City Hall Stage

12:00-12:45: Are Your Prescriptions Killing You? featuring Armon Neel
1:15-2:00: The Polarized Public featuring Alan Abramowitz
2:30-3:15: The Curious Vision of Sammy Levitt featuring Cliff Graubart
3:45-4:30: Darger’s Resources featuring Michael Moon
5:00-5:45: Empathetic Marketing featuring Mark Ingwer

Cooks Warehouse Stage

12:00-1:00: The New Southern Garden Cookbook: Enjoying the Best from Homegrown Gardens, Farmers’ Markets, Roadside Stands and CSA Farm Boxes featuring Sheri Castle
2:00-3:00: The Shamrock and Peach: A Culinary Journey from the North of Ireland to the American South featuring Judith McLoughlin
4:00-5:00: Foraged Flavor featuring Tama Wong and E.J. Hodgkinson

Decatur Conference Center Auditorium

12:00-12:45: Next Stop featuring Glen Finland
1:15-2:00: Hybrid Poets featuring Megan Volpert, Laura Mullen
2:30-3:15: Malled: My Unintentional Career in Retail featuring Caitlin Kelly
3:45-4:30: The Maltese Touch of Evil: Film Noir and Potential Criticismfeaturing Richard Edwards, Shannon Clute
5:00-5:45: Year Zero featuring Rob Reid

Decatur Conference Center Ballroom A

12:00-12:45: 1861: The Civil War Awakening featuring Adam Goodheart
1:15-2:00: Devil Said Bang featuring Richard Kadrey
2:30-3:15: The Violinist’s Thumb: and Other Lost Tales of Love, War, and Genius, as Written by our Genetic Code featuring Sam Kean
3:45-4:30: The World’s Most Entertaining Writing Workshop — Everfeaturing Roy Peter Clark
5:00-5:45: Fooling Houdini: Magicians, Mentalists, Math Geeks, and the Hidden Powers of the Mind featuring Alex Stone

Decatur Conference Center Ballroom B

12:00-12:45: Lean on me: Stories of Women and Family featuring Tatjana Soli, Courtney Santo, Claire Fontaine, Mia Fontaine
1:15-2:00: Bottled Lightning: Superbatteries, Electric Cars, and the New Lithium Economy featuring Seth Fletcher
2:30-3:15: The Collected Poems of Lucille Clifton featuring Sharan Strange, Dana Greene, Kevin Young and Jericho Brown
3:45-4:30: Flights of Fantasy featuring Robin Hobb, Jana Oliver
5:00-5:45: Crossing Over Genres featuring Silas House

Decatur Library

12:00-12:45: A Different Sort of Family featuring Michael Lowenthal, Kerry Reichs
1:15-2:00: Yes to the Mess: Surprising Leadership Lessons from Jazzfeaturing Frank Barrett
2:30-3:15: Lillian Smith Awards
3:45-4:30: The Truck Food Cookbook: 150 Recipes and Ramblings from America’s Best Restaurants on Wheels featuring Angie Mosier, John T. Edge
5:00-5:45: Coffee is Good for You featuring Robert Davis

Decatur Presbyterian Sanctuary Stage

1:15-2:00: The Family Corleone featuring Ed Falco
2:30-3:15: Buddha In the Attic featuring Julie Otsuka
3:45-4:30: A Hundred Flowers featuring Gail Tsukiyama
5:00-5:45: The Living End: A Memoir of Forgiving and Forgetting featuring Robert Leleux

Eddie’s Attic Stage

12:00-12:45: A Short Fiction Celebration featuring Alix Ohlin, Adam Prince
1:15-2:00: Poetry Pairing featuring David Bottoms, Alan Shapiro
2:30-3:15: The Iguana Tree featuring Michel Stone
3:45-4:30: Love Isn’t Supposed to Hurt featuring Christi Paul
5:00-5:45: The Evil of the Thriller featuring Daniel Friedman, Julia Keller

Emerging Authors Stage

12:00-12:05: James Harvey – Speaking
12:10-12:15: A. L. Campbell – Speaking
12:20-12:25: Bobbi Kornblit – Speaking
12:30-12:35: Katherine (Kit) N. Kammer – Speaking
12:40-12:45: D.A. Winstead – Speaking
12:50-12:55: Beverly Fells Jones – Speaking
1:00-1:05: Heather Abraham – Speaking
1:10-1:15: Michelle Arlene – Speaking
1:20-1:25: Dr. Genevieve E. Spence – Speaking
1:30-1:35: Ray East – Speaking
1:40-1:45: Sarah Renee – Speaking
1:50-1:55: Tiiloni M. Beavers – Speaking
2:00-2:05: Ruth Schowalter – Speaking
2:10-2:15: Ken Haskins – Speaking
2:20-2:25: s. talbot – Speaking
2:30-2:35: Kathleen Cormack – Speaking
2:40-2:45: Deardria Nesbitt – Speaking
2:50-2:55: Margaret & Katherine King – Speaking
3:00-3:05: Daryl Gramling – Speaking
3:10-3:15: Victoria L. Thurman – Speaking
3:20-3:25: Catrilia Watson – Speaking
3:30-3:35: Candace Minor Comstock – Speaking
3:40-3:45: David Hallman – Speaking
3:50-3:55: Carter Taylor Seaton – Speaking
4:00-4:05: Tracy Williams – Speaking
4:10-4:15: Victoria L. Collier – Speaking
4:20-4:25: Kene Iloenyosi – Speaking
4:30-4:35: Daree Allen – Speaking
4:40-4:45: Wanda Prowell – Speaking
4:50-4:55: Erin Farwell – Speaking
5:00-5:05: K.M. Deal – Speaking

Emerging Authors Table

12:10-12:20: James Harvey – Signing
12:30-12:40: Bobbi Kornblit – Signing
12:40-12:50: Katherine (Kit) N. Kammer – Signing
12:50-1:00: D.A. Winstead – Signing
1:00-1:10: Beverly Fells Jones – Signing
1:10-1:20: Heather Abraham – Signing
1:20-1:30: Michelle Arlene – Signing
1:30-1:40: Dr. Genevieve E. Spence – Signing
1:40-1:50: Ray East – Signing
1:50-2:00: Sarah Renee – Signing
2:00-2:10: Tiiloni M. Beavers – Signing
2:10-2:20: Ruth Schowalter – Signing
2:20-2:30: Ken Haskins – Signing
2:30-2:40: s. talbot – Signing
2:40-2:50: Kathleen Cormack – Signing
2:50-3:00: Deardria Nesbitt – Signing
3:00-3:10: Margaret & Katherine King – Signing
3:10-3:20: Daryl Gramling – Signing
3:15-3:25: Chinedum IGWE – signing
3:20-3:30: Victoria L. Thurman – Signing
3:30-3:40: Catrilia Watson – Signing
3:40-3:50: Candace Minor Comstock – Signing
3:50-4:00: David Hallman – Signing
4:00-4:10: Carter Taylor Seaton – Signing
4:10-4:20: Tracy Williams – Signing
4:20-4:30: Victoria L. Collier – Signing
4:30-4:40: Kene Iloenyosi – Signing
4:40-4:50: Daree Allen – Signing
4:50-5:00: Wanda Prowell – Signing
5:00-5:10: Erin Farwell – Signing
5:10-5:20: K.M. Deal – Signing

First Baptist Decatur Sanctuary Stage

1:15-2:00: Portraying the Natural South through Photography and Writingfeaturing Janisse Ray, Wayne Morgan, Charles Seabrook
2:30-3:15: Deadly Combo: Blockbusters from Page to Screen featuring Tess Gerritsen, Kathy Reichs
3:45-4:30: The Lincoln Letter featuring William Martin
5:00-5:45: Whose Story is it Anyway? featuring Taylor Polites, Jonathan Odell

Local Music Stage

12:00-1:00: Spencer Smith
1:00-2:00: Mike Killeen
2:00-3:00: Kristen Englenz
3:00-4:00: The Skipperdees
4:00-5:00: Eliot Bronson

Local Poetry Stage

12:30-1:00: Sunday College Showcase: The Art Institute of Atlanta featuring Ivy Smith
1:00-2:00: Sunday College Showcase: Georgia Institute of Technologyfeaturing Karen Head, Blake Leland and Robert Wood
2:00-3:00: Sunday College Showcase: Georgia Perimeter College featuring Gregg Murray, Theodore Worozbyt, Michael Diebert and Marissa McNamara
3:00-4:00: Sunday College Showcase: Emory University featuring Bruce Covey, Gina Myers, Jericho Brown and Molly Brodak
4:00-5:00: Sunday College Showcase: Atlanta University Center featuring Albert Turner, Sharan Strange, Aditi Pai and Sarafina Maxey
5:00-6:00: Sunday College Showcase: Kennesaw State University featuring Stephanie Sidney, Precious Williams, Imani Marshall-Stephen, David Caudill and Chris Martin
8:00-9:00: Java Monkey Speaks featuring Judson Mitcham

Local Prose Stage

1:00-1:30: Alien Phenomenology, or What It’s Like to Be a Thing featuring Ian Bogost
1:30-2:00: Talk to Strangers featuring David Topus
2:00-2:30: Sea Change featuring Karen White
2:30-3:00: Quinoa Cuisine featuring Jessica Harlan and Kelley Sparwasser
3:00-3:30: Other Life Exists featuring Wade Hobbs
3:30-4:00: Accidents of Providence featuring Stacia Brown
4:00-4:30: The Drama Years featuring Haley Kilpatrick
4:30-5:00: Blood Beneath my Feet: Journey of a Southern Death Investigator featuring Joseph Morgan
5:00-5:30: Guilty by Popular Demand featuring Bill Osinski
5:30-6:00: In the Garden with Billy: Lessons about Life, Love and Tomatoes featuring Renea Winchester

Parade Lineup Locale

11:45-12:00: Bad Kitty Parade!

Teen Stage

12:00-12:45: Way Beyond Fan Fiction featuring Nancy Holder
1:00-1:45: I Hunt Killers featuring Barry Lyga
2:00-2:45: The Name of the Star featuring Maureen Johnson
3:00-3:45: Paper Covers Rock featuring Jenny Hubbard
4:00-4:45: Unbreak My Heart featuring Melissa Walker
5:00-5:45: Warrior Grrrrrrrls featuring Sarah Maas, Dan Krokos, Jessica Khoury, C.J. Redwine, Heather Brewer

The Old Courthouse

12:00-12:45: Taking a Stand featuring Michael O’Reilly, Marjory Wentworth
1:15-2:00: Office Girl featuring Joe Meno
2:30-3:15: The Importance of the Small Press featuring Bruce Covey, Bill Boling, Heather Tosteson and Charles Brockett
3:45-4:30: Poetry Pairing II featuring Patricia Smith and Travis Denton
5:00-5:45: Steal Like an Artist: 10 Things Nobody Told You About Being Creative featuring Austin Kleon,

11 thoughts on “What are Your Decatur Book Festival “Must-See” Events?”


  1. I recently read The Night Circus by Erin Morgernstern and I’m particularly interested in her appearance. Paul Wilkes, author of The Art of Confession, is an old friend, so I can’t miss him Saturday afternoon. I’d like to see at least one of Janisse Ray’s talks; same for John T. Edge. I’ve seen the musical duo the Skipperdees completely charm a crowd at Grocery on Home so I’ll try to catch them on the Bandstand. After the article about Chuck Thompson’s new book in the Times this week, his bit should be very interesting, as long as it doesn’t turn into a lynch mob.

    1. Hey FM–Music Stage is in the Pita Pocket Plaza. We are hopeful that people will be able to get to the community bandstand by festival time, but not certain. We haven’t planned for any activities there at all this year.

      1. Thanks. I imagine I would have discovered that. Bandstand stuff used to disturb Court House events, I seem to remember.

  2. Woah! Strom Thurmond’s America… (I’m hoping the author wrote it as a cautionary tale).

    BTW, y’all should check out the panel on poetry and song lyrics. My lovely wife will be introducing the participants.

    1. Mr. Lark–You probably know Joseph Crespino. He lives here in town and is married to folk-singer extraordinaire Caroline Herring.

      The book is a serious history, neither a loving portrait nor a hit job, but instead an examination of his impact on national politics.

  3. OMG — MUTTS! featuring Patrick McDonnell, who uses his syndicated comic strip to support shelter adoptions of orphan animals.

  4. Definitely plan on checking out Baratunde Thurston’s talk on Saturday morning. The thing about John Kennedy Toole looks fascinating and I’m a fan of Archer, so I have to go see Adam Reed.

    Sunday, the thing about Henry Darger looks awesome and I kind of have to be there for Rob Reid’s talk about his book, “Year Zero,” which everyone should come check out.

Comments are closed.